Pes v triku s brýlemi a čepicí

Trička pro psy – ochrání před nepohodou

Vlastní garderobu by měl mít i váš domácí mazlíček. Nevěříte? Ukážeme vám, proč je oblečení pro psa v některých případech důležité.

Proč psa oblékat

První důvod je podobný jako u lidí – ochrana před chladem. Jakkoli to možná vypadá jako přehnané obavy, není tomu tak. A shodují se na tom dokonce i veterináři. Současní psi jsou mnohem háklivější na prochladnutí. Není divu, mnoho plemen dávno neobývá zahradu, ale se svými pány sdílí panelákové byty, proto jejich srst nemá podsadu. Přechod z vyhřátého příbytku do chladna venkovních prostor pak představuje pro zvířecí organismus zátěž. Kromě toho se šlechtitelské záměry orientované na strukturu a kvalitu srsti mnohdy příliš neslučují s její původní funkcí. Nastydnutí přitom může mít pro psa přímo fatální následky.

Psí tričko tak rozhodně není pouze módním výstřelkem a rozmařilostí majitele, ale praktickým doplňkem. A to nejen z hlediska zimy. Berete-li svého mazlíčka po procházce do bytu, dobře víte, že očista je zejména během podzimních a zimních měsíců náročná, pokud nechcete všude mít zablácené otisky. Tričko pro psa tak efektivně zamezí zablácené srsti. Obleček sundáte, vyperete a pes je čistý. Příliš časté koupání ostatně psům také nesvědčí.

Nezanedbatelné je i estetické hledisko u psů, se kterými chodíme na výstavy. Srst ochráněná oblečkem se nepoláme a její kvalita i žádoucí vzhled tudíž zůstanou zachovány.

Která plemena by měla mít vlastní oblečení

Trika pro psy se vyplatí především pro malá plemena. Ta musejí vynaložit mnohem více energie na to, aby si svou tělesnou teplotu udržela. Vzhledem k hmotnosti totiž mají větší tělesný povrch. Což způsobuje i významnější ztráty tepla. Malá čivava oblečená v tričku pro pejsky zcela nepochybně není výjevem hodným pousmání, naopak můžeme majitele považovat za nadmíru zodpovědného, nehledícího pouze na krásu.

U větších plemen se pak vyplatí o oblečení uvažovat především v okamžiku, kdy je pes vystaven výraznější fyzické zátěži. Je dobré dopřát svalům prostor pro plynulé zregenerování a udržovat je v teple.

Posledním důvodem, proč psy oblékat, je v podstatě jakékoli oslabení, což se týká zvířat starších, nemocných nebo po úrazu. Potíže se zády hrozí v „seniorském“ věku kupříkladu jezevčíkům. Psům v rekonvalescenci současně obleček i zabrání v tom, aby si například hojící se ránu se stehy jakkoli poškodili.